Tapeta w kuchni i łazience ?


Tapeta w kuchni i łazience?

Do dziś istnieje przeświadczenie, że posiadanie tapety w kuchni lub łazience jest praktycznie niemożliwe – bo się nie sprawdzi, zwilgotnieje, ubrudzi się, zniszczy, a jej ponowna renowacja naciągnie nas na dodatkowe koszta. Nic bardziej mylnego. Obecne rozwiązania techniczne sprawiły, że tapetę można dziś użyć dosłownie w każdym pomieszczeniu. Jej strukturę dobieramy w zależności od miejsca, w którym planujemy ją położyć. To wiadomość otwierająca dla wielu zupełnie nowe możliwości aranżacyjne, a już w szczególności dla tych, którzy nigdy wcześniej nie pomyśleliby o odświeżaniu swojej kuchni lub łazienki w ten prosty i skuteczny sposób.

domz

Źródło: domzpomyslem.pl

inst

Żródło: instagram/fleamarketfab

W łazience i kuchni mamy do czynienia z dużą ilością wilgoci. Zwykłe, papierowe tapety, których używamy do pokojów dziennych nie sprawdzą się w tych warunkach, gdyż najprawdopodobniej po jakimś czasie napęcznieją od wilgoci,zmieni się ich faktura, mogą zacząć się odklejać. W pomieszczeniu takim jak kuchnia dochodzą również niemożliwe do uniknięcia  zanieczyszczenia: zabarwienia od tłuszczu i zabrudzenia związane z przygotowywaniem posiłków. Dlatego do wnętrz narażonych na wilgoć wybieramy tapety, które są wodoodporne i zmywalne.

hous
Źródło: housetohome.co.uk
instaur
Źródlo: instagram/aureta

Najlepszym wyborem będzie tutaj tapeta winylowa twarda ( istnieje również winylowa spieniona, ale nie jest ona odporna w tak dużym stopniu na uszkodzenia mechaniczne), która od zewnątrz pokryta jest folią PCV, którą bardzo łatwo się czyści. Tworzywo te – Polichlorek winylu – jest niezwykłe trwałe i praktyczne. Swoje zastosowanie znalazło przy produkcji okien, rur, kabli, płyt gramofonowych, strzykawek i wielu innych przedmiotach codziennego użytku.

war
Źródło: warszawa.all.biz

Można również użyć tapety korkowej, która po polakierowaniu staje się całkowicie wodoodporna. Dodatkowo, warstwa korka którą jest pokryta ta tapeta wycisza i ociepla pomieszczenie.

budn
Źródło:budnet.pl

Trzecią alternatywą jest tapeta wykonana z włókna szklanego. Jest ona wodoodporna i zmywalna. Dzięki temu, że wykonana jest z naturalnych surowców, pozwala ścianom oddychać, a co za tym idzie zabezpiecza przed rozwojem roztoczy i drobnoustrojów.