Tkanina we wnętrzu, czyli co mamy do wyboru


Tkanina we wnętrzu, czyli co mamy do wyboru……

Tkanina jest tworzywem idealnym do działań artystycznych. Do niedawna używana we wnętrzach ze względów praktycznych obecnie jest niezastąpiona w aranżacjach jako dodatek do projektu lub jego główny element.

Tkanina wymaga dobrego podejścia i doboru zgodnie z przeznaczeniem. Do odpowiedniego doboru materiału i sposobu jego wykorzystania potrzebna jest wiedza o rodzajach tkanin, ich fakturze, możliwościach aranżacyjnych, kolorach, odcieniach.

A co tak naprawdę mamy do wyboru?

Tkaniny lniane, można powiedzieć królują wśród materiałów. Doskonale prezentuje się zarówno w wersji surowej, która pozwala docenić splot , jak i farbowany , pokryty deseniem. Len często łączy się w mieszanki z jedwabiem, bawełną, co jeszcze podkreśla jego zalety.

Obecnie hitem jest len dwustronny, który daje dużo możliwości aranżacyjnych.

Bawełna jest włóknem najbardziej uniwersalnym, obecnym w wielu bardzo różnych tkaninach – od cienkich batystów i organtyny po ciężkie adamaszki czy grube frote. Do szycia dekoracji wykorzystuje się materiały bawełniane o różnych splotach i właściwościach np. muślin, aksamit, Mieszając kolory w prostych splotach uzyskuje się gładką bawełnę w kratę lub pasy, bardziej skomplikowane sploty stosuje się np. w żakardach.

Kolejną ważną tkaniną jest jedwab. Jego historia rozpoczyna się Chinach, a proces produkcji objęty był przez stulecia ścisłą tajemnicą. Obecnie najtańsze jedwabie pochodzą z Tajlandii i Indii. Włókna jedwabne dość łatwo przyjmują kolor ale należy prać je ostrożnie, gdyż mokre stają się mniej wytrzymałe. Kolory jedwabi blakną pod wpływem światła słonecznego dlatego do zasłon i rolet rzymskich stosuje się poszewki, które zabezpieczają dekoracje przed wyblaknięciem. Jedwab jest piękną i bardzo dekoracyjną tkaniną, zarówno w wersji gładkiej jak i haftowanej.

Dokonując wyboru kolorów i faktur tkanin do wnętrza, warto zacząć od klasyki i kolorów podstawowych, starając się wybierać materiały dobrej jakości. Wybieramy więc bezpieczny kolor, który nigdy nie wychodzi z mody np. szary, popielaty i dobieramy do niego modne w danym sezonie dodatki, czyli barwne wiązania, poduszki, narzutki.