Szycie Firan


Szycie firan

Firany zmieniają wygląd pomieszczenia. Łagodzą wpadające do niego światło i odświeżają jego wygląd. Są uzupełnieniem dla np.ciężkich zasłon.
Mogą rozjaśniać pomieszczenie w ponure dni jeśli wykonamy je ze śnieżno białego woalu lub lekko zaciemniają w dni słoneczne chroniąc np. podłogi i meble przed przebarwieniami.
Mogą być bardzo dekoracyjne, ozdobione gipiurami lub lekkie, zwiewne. Dzięki koronkowym dodatkom, mogą wprowadzać romantyczny nastrój do sypialni, w pokoju dziecinnym będą dopełnieniem aranżacji.
Firany gwarantują również odrobinę prywatności, zwłaszcza na osiedlach gdzie zazwyczaj nasze okna są wyjątkowo blisko okien sąsiada.
Szycie firan wymaga doświadczenia i precyzji.
Ponieważ są to tkaniny cienkie fakturowo, każde niedokładnie przeszycie będzie od razu widoczne.
W zależności od rodzaju i charakteru pomieszczenia zazwyczaj firany szyjemy na taśmach marszczących, zawieszając je na szynach sufitowych lub karniszach.
Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalnych agrafek, które zamocowane są do taśmy a potem bezpośrednio do szyny lub kółka karnisza. Jest to najlepsze i najwygodniejsze rozwiązanie.
Firanę możemy także uszyć na szelkach lub wiązanych troczkach.
Najważniejszy jest umiar, tzn firany powinny być raczej uzupełnieniem aranżacji okna czy samego wnętrza. Unikamy zbyt zdobnych, wymyślnych kompozycji, w których na jednym karniszu mamy kilka kawałków firanki, która dodatkowo jest obszyta lamówką i podwiązana satynowym kwiatem.
Widząc takie dziwne dekoracje sama mam gęsią skórę i nie dziwię się, że wielu klientów na hasło : „firanka w salonie” mówi stanowcze nie.
Wybieramy więc dobre gatunkowo tkaniny, o naturalnym splocie w lekkiej kolorystyce złamanych bieli lub nawet jasnych szarości.To do salonu.
Do sypialni proponuję trochę ekstrawagancji kolorystycznej, czyli np.fuksje, odcienie niebieskiego aż do granatu. Jeśli mamy w łazience okno, to powieśmy tam mocno zmarszczoną firanę, nadając jej salonowego charakteru.
Doskonałe są również firanki z lekkimi pionowymi pasami lub z ornamentowymi wzorami, wszystko w zależności od gustu.
Zaletą uszycia firanek jest ich uniwersalność, zawsze można je przecież rozsunąć na karniszu i podpiąć pod zasłonę i stworzyć tym samym nową aranżację.