Szycie rolet rzymskich


Szycie rolet

Rolety wykorzystane do aranżacji okna, czyli również samego wnętrza spełniają funkcję dekoracyjną i praktyczną.
Zacznijmy od tej drugiej. Rolety przede wszystkim rządzą światłem w pomieszczeniu. Jeżeli widok za oknem chwilowo nie nastraja optymistycznie lub okna są mocno nasłonecznione możemy taką roletę lekko opuścić pozostawiając jednocześnie dopływ naturalnego światła. Pomieszczenie będzie więc nadal jasne ale ochroni nas przed tym czego nie chcemy widzieć. Wpadające światło jest wtedy lekkie a pomieszczenie wydaje nam się odmienione.
Poza tym kwestia ogrzewania, czyli grzejników umieszczonych pod oknami. Roleta zawieszona na oknie pełni funkcję zasłony.
W kwestiach dekoracyjnych, roleta jest bardzo uniwersalna ale jej szycie wymaga dużej dokładności. Zwłaszcza przy cienkich tkaninach takich jak woale, batysty, lny, czy koronki, gdzie każde przeszycie jest mocno widoczne.
Rolety nie wymagają dużej ilości tkaniny, dzięki temu możemy pozwolić sobie na zakup bardziej ekstrawaganckich materiałów. Jeżeli umiejętnie połączymy je z nawet najprostszymi zasłonami możemy wyczarować niepowtarzalną kompozycję.
Najbardziej popularne, są rolety rzymskie, zamonotowane na specjalnym mechanizmie, uzbrojone w taśmy i poziome szprosy. W tym przypadku nie warto oszczędzać, tylko wybrać mechanizmy ze specjalnymi rolkami w szynie, ułatwi nam to późniejszą obsługę rolety, czyli zdejmowanie do prania i ponowne zakładanie.
Roletę rzymską szyjemy z podszewką lub bez, w zależności od potrzeb. Może pełnić funkcję firanki lub zasłony zarówno we wnętrzu nowoczesnym jaki klasycznym.
Roleta zwijana, to nic innego jak roleta rzymska beż tych wszystkich mechanizmów. Wymaga ona jednak ręcznego podwijania i opuszczania, więc pełni raczej funkcję dekoracyjną. Zaletą jest możliwość wykorzystania np.tkanin dwustronnych czy dekoracyjnych troczków do podwiązania.
Rolety kaskadowe, są rozwiązaniem pośrednim. Montujemy ją na mechanizmie ruchomym, a szyjemy z taśmami pionowymi stosując np. kontrafałdy. Te bardziej zdobne wersje nazywane są roletami austriackimi. Tkanina od góry jest gładka na samym dole mocno umarszczona. To bardzo dekoracyjna wersja ma zastosowanie w salonach, kuchniach ale równie pięknie wygląda w salonach kąpielowych, gabinetach.