Tkaniny


Tkaniny

Początki tkaniny sięgają czasów Starożytnego Egiptu ok. XXVII w. p. n. e. Tworzono wówczas tkaninę lnianą, która była bardzo cienka i przejrzysta.

Dzisiaj tkanina jest dla nas czymś normalnym, nie przywiązujemy do niej wagi, gdyż jest łatwo dostępna. Warto jednak wiedzieć, jak jest tworzona i na jakie rodzaje się dzieli.

Tkanina to płaski wyrób włókienniczy, który powstaje w wyniku przeplatania ze sobą układów nitek osnowy i wątku. Połączenie tych dwóch układów według określonego splotu tworzy strukturę tkaniny. Ich splot, liczność, grubość mają gigantyczny wpływ na wytworzoną tkaninę. Proces wytwarzania tkaniny wykonywany jest na krosnach tkackich – ręcznych lub mechanicznych.

Tkaniny możemy podzielić ze względu na:

  • Przeznaczenie użytkowe, gdzie są one uzależnione od surowca, jego grubości, splotu oraz liczności osnowy i wątku. Ze względu na to, że każdy rodzaj tkaniny wymaga innych maszyn, wyodrębniły się pod kryteria, które są jedynie podziałem branżowym. Na zasadzie: tkaniny lniane mogą być tworzone na tym samym sprzęcie co bawełniane, ale wełna i jedwab wymagają już innej maszyny.

  • Splot tkacki ( które dzieli się na gładkie, wzorzyste i żakardowe)

  • Kolorystykę

  • Strukturę ( jednowarstwowe, dwuwarstwowe)

Bez względu na to jak zostały wytworzone, każda tkanina musi zostać poddana procesowi wykończenia. Polega on na różnych procesach dobieranych odpowiednio do właściwości powstałej tkaniny. Polega on m.in. na usunięciu luźnych włókien, praniu, maglowaniu, barwieniu, drapaniu. Czasami tkaniny pokrywane są specjalną powłoką uszlachetniającą, a tkaniny lniane poddawane są procesowi bielenia. 10930178_1680049642214921_316665409607550383_n

Z punktu widzenia dekoracyjnego najczęściej spotykamy tkaniny mieszane, czyli poliestry. Są one łatwe z utrzymaniu, z reguły nie gniotą się i nie sprawiają kłopotów podczas prania.

Najlepiej jednak we wnętrzu wyglądają tkaniny naturalne, czyli lny, bawełny, jedwab. Wymagają one trochę więcej uwagi w kwestiach pielęgnacji i czyszczenia. Dekoracje wykonane z tych tkanin wyróżniają się jednak pieknym wyglądem i wprowadzają do wnętrza niepowtarzalny klimat.