Tkaniny zasłonowe


Tkaniny zasłonowe

Wykonanie aranżacji okien wymaga dużego wyczucia i doświadczenia. Decydując się na dane rozwiązanie musimy dopasować projekt do istniejącego już wystroju z zachowaniem funkcjonalności dekoracji okiennej. Najważniejszym elementem danej aranżacji są z reguły zasłony, które muszą pasować do innych elementów pomieszczenia i w zależności od sposobu ich prezentacji, być jedynie dekoracją lub przesłoną okien. Niezmiernie ważny jest więc wybór odpowiedniej tkaniny.
Tkaniny zasłonowe, to temat bardzo szeroki biorąc pod uwagę ilość dostępnych na rynku kolekcji.
Możemy więc wybierać pomiędzy klasyką, czyli taftą, satyną bawełną a jedwabiem, wełną i lnem oraz różnymi ich kompozycjami. Unikamy tkanin sztucznych, lub raczej wyglądających na takie, czyli nieprzyjemnie sztywnych, dziwnie śliskich. Zaufajmy przed wszystkich naszemu wyczuciu i dotykowi. Tkanina miła w dotyku, miękka będzie się z pewnością doskonale prezentować nawet na najprościej uszytej zasłonie.
Wybierając materiał powinniśmy zwracać uwagę więc nie tylko na kolor ale również, a może przede wszystkim na jego fakturę. Ten sam kolor może bowiem inaczej wyglądać na oknie jeśli wybierzemy np. taftę a inaczej wybierając wełnę. Dla specjalisty taka różnica jest oczywista, dla laika zły wybór może się okazać kosztowny.
Warto kupować więc tkaniny w salonach z dekoracjami i po prostu dotknąć materiał, wysłuchać rad projektanta.
Warto tez czasem zaryzykować i wybrać wariant inny niż w katalogach wnętrzarskich. Zamiast zwykłych szarych zasłon, wybierzmy np. tkaniny w różnych odcieniach szarości lub dodajmy delikatne obszycie pasmanterią. Nawet bardzo nowoczesne wnętrza nie oprą się urokowi takiej zasłony.
Decydując się na wybór tkaniny najlepiej zdecydować się więc na odcienie jednego koloru lub zestawienie dwóch, trzech barw np. niebieski i biały, złamana biel i beż, cynamonowy i rdzawy, błękitny i szary, brąz i migdałowy.
Unikamy zbyt intensywnych kolorów i wzorów w zbyt dużych ilościach. Mocno dekoracyjne zasłony w romby i kwiecista kanapa to niezbyt udany duet. Jeśli natomiast wybierzemy pasiastą zasłonę i z tej samej kolekcji kwiecisty pokrowiec na kanapę to zestaw może okazać się wyjątkowo udany.
Inspiracji warto poszukać w naturze przy łączeniu kolorów i zaufać swojemu dotykowi.